Hvor GPC faktisk går: Kulstofmassebalance i stålskeder og duktilt jern
Kort svar
Grafitiseret petroleumskokser for det meste et kulstofkorrektionsværktøj: det hæver kulstof i en stålske under sekundær metallurgi eller i en grå eller duktilt jernsmelte under klargøring af ladning. Alt andet - elektroder, pulverinjektion, friktionsmateriale - er reelt volumen, men sekundært.
Det tal, der skal afgøre din karakter, er ikke fast kulstof. Det er nitrogen. En billig høj-nitrogenforgasser sparer omkring 12 USD pr. ton jern og kan annullere denne besparelse med en skrotstigning på under en halv procent. Regnestykket for det er udarbejdet nedenfor, og det er grunden til, at vi tror, at de fleste genforgasningserstatninger evalueres baglæns.
Tre udførte eksempler
Leverandørdatablade fortæller dig, hvad der er i posen. De fortæller dig ikke, hvad det koster pr. ton metal, for det afhænger af din ladning, dit trykmål og din genopretning. Her er tre beregninger, med hver antagelse angivet, så du kan erstatte din egen.
WE-1 · Slev carbon trim, 100 t varme
Tap kulstof 0,06%. Karaktermål 0,35 %. Trim nødvendig=0.29%.
Påkrævet kulstof 100.000 kg x 0.0029 = 290.0 kg CGPC påkrævet 290,0 / (0,99 x 0,92)= 318.4 kgPr.
Genvinding på 92% antaget for en omrørt øse-tilsætning. Hvis din omrøring er svag, og genvindingen er 85 %, skal den samme trimning bruge 3,45 kg/t og koster USD 3.28 - en overskridelse på 8,6 %, der aldrig vises som en købsafvigelse.
Det er hele stålhistorien, og det er derforGPC priston betyder så lidt for en stålproducent. Et skift fra USD 950 til USD 1.100 pr. ton ændrer prisen på en 0,29% trimning med mindre end en halv dollar pr. ton stål. Det, der betyder langt mere, er recovery, fordi recovery skalerer tilføjelsen direkte.
WE-2 · Duktilt jern, 10 t induktionsovn
Ladning: 70 % stålskrot ved 0,20 % C, 30 % duktilt afkast ved 3,50 % C. Tapmål 3,60 % C.
Charge carbon 0,70 x 0.20 + 0.30 x 3.50= 1.19 %underskud 3.60 - 1.19 = 2.41 %Carbon påkrævet 10.000 kg x 0.0241 = 241.0 kg CGPC påkrævet 241,0 / (0,99 x 0,90)= 270.5 kgPr. 23,0/t jern
Genopretning på 90 % forudsat for introduktionsarbejde med tidlig afgiftstillæg. Den samme smelte på en 90 % skrotladning ville kræve omkring 33 kg/t, hvilket er grunden til, at høje-skrotstøberier er de tungeste GPC-forbrugere pr. ton metal.
Bemærk størrelsesordenen-af-størrelsesforskellen mellem de to applikationer. En stålske bruger ca. 3 kg pr. ton. Et duktilt støberi bruger cirka 27. Samme produkt, ni gange intensiteten -, hvilket betyder, at den samme prisbevægelse er ni gange mere smertefuld i et støberi, og det samme kvalitetsproblem er ni gange mere konsekvens.
Nitrogenfælden
Her er det regnestykke, vi allerhelst vil have en køber til at køre, inden han skifter til en billigere forgasser. Det er også den, der næsten ingen løber.
Publicerede GPC-specifikationer begrænser typisk nitrogen til eller under 0,03 procent. Alternative kulstofkilder - kalcineret antracit, metallurgisk koks, nogle CPC-kvaliteter - bærer nitrogen i intervallet flere tiendedele af en procent. Fordi støbetilsætningshastigheden er stor, er forskellen ikke lille, når den når metallet.
WE-3 · Samme smelte, to recarburizers, tilsætning holdt ved 27,0 kg/t
Option A GPC, N capped at 0.03 %
27.0 kg x 0.0003 = 0.0081 kg N/t = 8 ppm in the iron
Option B alternative recarburizer, N at 0.60 % (our assumption)
27.0 kg x 0.0060 = 0.1620 kg N/t = 162 ppm in the iron
Difference 154 ppm of nitrogen, if fully absorbed
Price A at USD 850/t -> 27.0 x 0.85 = USD 23.0 / t iron
B at USD 400/t ->27,0 x 0.40 =USD 10,8 / t jern tilsyneladende besparelse USD 12,2 / t ironBreak-selv en skrottet 200 kg støbning til USD 500 færdig værdi 500 / 12.2 = 41 t jern 41 tx 5 støbegods /} {1} {1} % støbegods
Læs den sidste linje igen. Hvis udskiftning af det billigere materiale hæver din skrotprocent med en halv procent, er besparelsen væk. Med én procent betaler du dobbelt for privilegiet.
Vi vil være forsigtige med, hvad den beregning gør og ikke beviser. Det beviser ikke, at GPC altid er det rigtige svar - til mange anvendelser af gråt jern og stål med lav-specifikation, nitrogentolerancen er generøs, og en billigere forgasser er det korrekte kommercielle valg. Hvad det beviser er, at en substitution vurderet ud fra pris pr. ton alene slet ikke vurderes.
Hvor den går hen, og i hvilken størrelse
| Anvendelse | Partikelstørrelse | Typisk tilføjelse | Hvorfor den størrelse |
|---|---|---|---|
| Stålske carbon trim | 1-5 mm | 1-4 kg/t | Forudsigelig opløsning under argon-omrøring; standardbåndet for sekundær metallurgi |
| Induktionsovn, duktilt jern | 1-5 mm | 25–33 kg/t | Stor tilføjelse, tidligt i opladningen; restitution afhænger af badets bevægelse |
| Korrektion af gråt jern | 1-5 mm | 18–26 kg/t | Lavere tap kulstofmål end duktilt, så et mindre underskud at lukke |
| Pulverindsprøjtning og blandinger | 0-1 mm | proces-specifik | Hurtig opløsning; bøderne er også den billigste kvalitet, dog kun med 20–40 USD/t |
| Ovn opladning | 5-10 mm | proces-specifik | Langsommere opløsning, lavere oxidationstab - valgt, hvor overlevelse betyder mere end hastighed |
| Fremstilling af grafitelektroder | bedømt | - | En kulstofkilde blandt flere; nålekoks er typisk det vigtigste tilslag |
Den mod-intuitive indtastning i denne tabel er bøderækken. De fleste købere antager, at 0-1 mm materiale er kraftigt nedsat, fordi det er et-biprodukt af screening. Udgivet 2026 tabeller sat 0–1 mmGPC bødertil USD 700-780 mod USD 720-820 for 1-5 mm standard - et mellemrum på kun USD 20 til 40 pr. ton. Hvis din proces virkelig kan absorbere bøder, er det en reel besparelse, men det er en lille en, og det er ikke værd at omkonstruere et tilføjelsessystem til at fange.
Når GPC er det forkerte svar
Vi vil hellere miste et salg end at sælge materiale ind i en applikation, hvor det ikke kan betale sig. Fire situationer, hvor vi ville tale en køber fra det:
- Ladningen bærer allerede kulstoffet.En kuppel eller en høj-svin-ladning behøver måske slet ikke eller meget lidt. Ved 3 kg pr. ton er grafitiseringspræmien over CPC uvæsentlig; der er ingen sag at besvare begge veje, så køb på logistik.
- Svovl- og nitrogentolerancer er begge generøse.Hvis smelten kan absorbere, hvad en billigere kulstofkilde bærer, er GPC's fordele - lavt svovlindhold, lavt nitrogenindhold, hurtig opløsning - egenskaber, du ikke kan tjene penge på. At betale for dem er en donation.
- Tilsætningspunktet er dyb injektion i et bad med højt-iltindhold.Kulstof, der oxiderer i stedet for at opløses, er kulstof, du har købt og ikke har brugt. Fix ilten først; recarburizer-kvaliteten er ikke dit problem.
- Du køber med fast kulstof alene.To materialer med 99,0 % fast kulstof kan opføre sig helt forskelligt ved ovnen, hvis deres partikelstørrelsesfordelinger er forskellige. Genopretning er en funktion af overfladeareal og badforhold, og et analysecertifikat vil ikke fortælle dig det.
Hvad skal man egentlig måle
Hvis du tager et operationelt skridt fra denne side, skal du logge din egen kulstofgenvinding. Vej det der går ind, mål kulstoffet før og efter, og del. Det tager et skift at sætte op, og det ændrer, hvordan du køber permanent, fordi recovery er multiplikatoren, der gør hver pris på hvert tilbud til en pris pr. ton metal.
Læg ved siden af det en månedlig uafhængig kontrol af fast kulstof og svovl og et nitrogental på hvert indgående certifikat. Nitrogen er begrænset til eller under 0,03 procent i offentliggjorte specifikationer for godt materiale, og det er den parameter, der oftest stille og roligt falder fra et COA. Det er også, ifølge WE-3, den, der kan koste dig mere end hele prisforskellen mellem kvaliteter.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad bruges grafitiseret petroleumskoks til?Primært som en recarburizer -, der hæver kulstof i stålskeer under sekundær metallurgi, og i gråt og duktilt jernstøbejern. Det går også ind i fremstilling af grafitelektroder, pulverinjektion og blandinger og friktionsmateriale. Det dominerende volumen er kulstofkorrektion i flydende metal, og det er her økonomien afgøres.
Hvor meget GPC skal der til for at hæve kulstof med 0,10 procent i stål?
Omkring 1,10 kg pr. ton. En 0,10 vægtprocent trim kræver 1,0 kg elementært kulstof pr. ton; divideret med 0,99 fast kulstof og 0,92 genvinding giver 1,098 kg. Skaler lineært for enhver anden trim - en 0,29 procent trim er 3,18 kg pr. ton.
Hvor meget GPC bruger et duktilt støberi pr. ton jern?
Omtrent 25 til 30 kg pr. ton i en typisk høj-skrotladning. På 70 procent skrot ved 0,20 procent kulstof plus 30 procent afkast ved 3,50 procent kulstof bærer afgiften 1,19 procent; at løfte den til et mål på 3,60 procent kræver 2,41 procent kulstof, hvilket svarer til omkring 27 kg pr. ton ved 99 procent fast kulstof og 90 procent genvinding.
Hvilken kulstofgenvinding skal jeg antage for GPC?
Omkring 92 procent for en veldrevet tilsætning af omrørt øse og omkring 90 procent for arbejde med induktionsovne, hvilket stiger mod 95 procent, når materialet går tidligt ind i et rent, lavt-iltbad. Gendannelse er mindst lige så meget en egenskab ved din proces som ved materialet, så din egen loggede figur bør altid slå en offentliggjort.
Hvorfor betyder nitrogen noget, når du vælger en forgasser?
Fordi en billigere recarburizer med højt-nitrogenindhold flytter nitrogen ind i smelten i forhold til tilsætningsstørrelsen, og støberitilsætningerne er store. Med 27 kg pr. ton bidrager en forgasningsanordning, der bærer 0,60 procent nitrogen, omkring 162 ppm mod ca. 8 ppm fra GPC med et maksimum på 0,03 procent - en forskel, der kan overstige, hvad en pinhole-følsom støbning tolererer.
Hvilken GPC-partikelstørrelse skal jeg købe?
Match det til tilføjelsespunktet. Udgivet routing er 0-1 mm for pulverinjektion og hurtig opløsning, 1-5 mm for standardske og induktionsovne, 3-8 mm for kontrolleret opsamling i stålfremstilling og 5-10 mm for ovnopladning, hvor langsommere opløsning og lavere oxidationstab betyder mere end hastighed.
Er GPC bedre end calcineret petroleumskoks som en forgasser?
For kulstofopløsning, ja, - GPC har højere fast kulstof, lavere elektrisk resistivitet og bedre opløsningsadfærd. Om det er værd to til tre gange CPC-prisen afhænger af din genopretning og din nitrogen- og svovltolerance. I en lav-specifikationssmeltning med generøse tolerancer er CPC ofte det rationelle køb.
Kan GPC bruges i en induktionsovn?
Ja, med 1–5 mm som standardstørrelsesbånd. Induktionsarbejde favoriserer tidlig tilføjelse til ladningen frem for sen korrektion, fordi der ikke er nogen argon-omrøring til at hjælpe med opløsning. Sen tilføjelse til et stille bad giver lavere og mindre gentagelig genvinding, hvilket er den mest almindelige kilde til kulstofmisser i mindre støberier.
Hvornår bør jeg ikke bruge GPC?
Når kulstof allerede er rigeligt i ladningen, når dine svovl- og nitrogentolerancer er generøse nok til, at en billigere forkulningsapparat passerer, eller når dit tilsætningspunkt er dyb indsprøjtning i et bad med høj-ilt, hvor genvindingen kollapser. I alle tre betaler du en grafitiseringspræmie for en ejendom, du ikke kan bruge - setilbudssidefor hvad man skal købe i stedet for.
Opløses GPC hurtigere end andre kulstoftilsætningsstoffer?
Generelt ja, fordi den grafitiserede struktur overfører kulstof til smelten lettere end amorft kulstof. Den praktiske gevinst fremstår som højere og mere gentagelig genopretning snarere end dramatisk tidsbesparelse. Hvis din begrænsning er tryk på-for at-udnytte tid, er fordelen beskeden; hvis det rammer et kulstofvindue, betyder det meget.
Hvilken fast kulstofkvalitet har jeg brug for til duktilt jern?
Det meste duktilt jern arbejde kører godt på 98,5 til 99,0 procent fast kulstof med svovl på eller under 0,05 procent. At flytte til 99,2 procent fast kulstof og 0,02 procent svovl er berettiget, hvor basissmelten allerede bærer svovl tæt på specifikationerne, eller hvor støbningen er tyk-sektion og-følsom. Ellers er det penge brugt på et certifikat.
Hvordan beregner jeg GPC-omkostninger pr. ton stål?
Multiplicer kulstoftrimningen i vægtprocent med 10 for at få kilogram elementært kulstof pr. ton, divider med din faste kulstoffraktion og din genvinding, og gang derefter med GPC-prisen pr. kilogram. En 0,29 procent trim ved 99 procent fast kulstof og 92 procent genvinding er 3,18 kg pr. ton, hvilket ved USD 950 pr. ton er omkring USD 3,02 pr. ton stål.
Tekniske specifikationer caps (fast kulstof større end eller lig med 99,0%, svovl mindre end eller lig med 0,05%, nitrogen mindre end eller lig med 0,03%, brint mindre end eller lig med 0,01%, oxygen mindre end eller lig med 0,30%), grafitiseringstærsklen over 7, partikeldannelsesgrænsen over {0} (0–1, 1–5, 3–8, 5–10 mm), applikationsliste og 2026-kvalitetsprisbåndene inklusive 0–1 mm bøder til USD 700–780: ferrosilicon.co, 28. og 30. december 2025. CPC Q2 2026 Kina-vurdering til USD 500/MT 29 Expert Market Research, 29 takst. på prissiden.
Hvad er vores, ikke hentet:alle tre bearbejdede eksempler. Ladningssammensætningerne, tapmålene, genvindingsantagelserne på 90-92 procent, 0,60 procent nitrogenindholdet i den alternative forgasser, alternativprisen på USD 400/t og den færdige støbeværdi på USD 500 er vores input valgt til at være repræsentativ, ikke målinger. Kør dem igen med dine egne tal - metoden er leveringen, ikke svaret. Ingen offentliggjort kilde, vi kunne finde, giver GPC-forbrug i kg pr. ton stål eller jern, og det er netop derfor, disse beregninger er her.

