📋 Ferro Vanadium Pris & Tilbud Reference
En købers praktiske guide til priser på ferrovanadium: karakterspecifikationer, 计价方式, incoterms og en trin-for-trin tjekliste til evaluering og sammenligning af FeV-tilbud.
🔹 Karakterspecifikationer: FeV40, FeV50, FeV60 & FeV80
Ferrovanadiumkvaliteter defineres primært afindhold af vanadiumog sekundært af urenhedslofter (kulstof, silicium, fosfor, svovl, aluminium). At vælge den forkerte karakter kan ødelæggesmelte kemieller forhøje omkostningerne unødigt.
| Grad | V (%) | C (maks.) | Si (max) | P (maks.) | S (maks.) | Al (maks.) | Typisk brug |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38.0–45.0 | 0.60 | 2.0 | 0.08 | 0.06 | 1.5 | Konstruktionsarmeringsjern, lavpris HSLA |
| FeV40-B | 38.0–45.0 | 0.80 | 3.0 | 0.15 | 0.10 | 2.0 | Generelt konstruktionsstål |
| FeV50-A | 48.0–55.0 | 0.40 | 2.0 | 0.06 | 0.04 | 1.5 | Armeringsjern (GB1499.2-2024), HSLA plade |
| FeV50-B | 48.0–55.0 | 0.60 | 2.5 | 0.10 | 0.05 | 2.0 | Standard legeret stål |
| FeV60-A | 58.0–65.0 | 0.40 | 2.0 | 0.06 | 0.04 | 1.5 | Automotive, ingeniørstål |
| FeV60-B | 58.0–65.0 | 0.60 | 2.5 | 0.10 | 0.05 | 2.0 | Værktøjsstål, støbegods |
| FeV80-A | 78.0–82.0 | 0.15 | 1.5 | 0.05 | 0.04 | 1.5 | Luftfartslegeringer, højhastighedsstål |
| FeV80-B | 78.0–82.0 | 0.30 | 1.5 | 0.08 | 0.06 | 2.0 | Avanceret værktøjsstål, Ti-legeringer |
Kilde: GB/T 4139-2012 (kinesisk national standard, modificeret fra ISO 5451:1980). Specifikationer kan variere fra producent til; anmod altid om et mølletestcertifikat (MTC).
Hvordan karaktervalg påvirker omkostningerne
Højere vanadiumindhold befaler en præmie, ikke kun på grund af metalværdien, men også fordilavere urenhedslofterkræver bedre råmateriale og tættereprocesstyring. FeV80-A, med kulstofbegrænsning på 0,15% og fosfor på 0,05%, er produceret af højere renhed V₂O₅ og sælges til en betydelig præmie i forhold til FeV50-B. For købere er beslutningsmatrixen enkel: brug den laveste karakter, der opfylder dinstålspecifikation. Overspecificering af affaldsmargen; underspecificering af risikoafvisning.

🔹 Prissætningsmetoder og enhedskonventioner
Ferro vanadium er citeret på flere måder afhængigt af region og kontrakttype. Forståelse afenhedskonventioner afgørende, før du sammenligner tilbud.
Pris pr. ton legering (USD/MT eller RMB/t)
Det mest almindelige format for færdig ferrovanadium. Eksempel: FeV50 ex-Shanghai til 82.000 RMB/ton (juli 2026). Dette er all-in prisen for den fysiske legering og er, hvad de fleste spothandlere citerer.
Pris pr. kg indeholdt vanadium (USD/kg V)
Anvendes til legeringer af høj kvalitet og V₂O₅-råmateriale. Tillader direkte sammenligning på tværs af karakterer. Eksempel: V₂O₅ ved US$4,86/lb (sept. 2025 lavpunkt) svarer til ca. US$10,71/kg V. FeV50 ved US$13.131/MT indebærer ca. US$26,26/kg indeholdt vanadium.
Formelprissætning (V₂O₅-reference + konverteringsmargin)
Langsigtede kontrakter knytter ofte ferrovanadiumprisen til et offentliggjort V₂O₅-benchmark (f.eks. CRU, Asian Metal eller Fastmarkets) plus en fast konverteringsmargin. Dette reducerer spot-volatiliteten for både køber og sælger. Omregningsmarginen dækker typisk smelteenergi, aluminiumsreduktionsmiddel, arbejdskraft og fortjeneste.
Flad pris med mængderabat
For store mængder ordrer (f.eks. 100+ MT) kan leverandører tilbyde differentierede priser: fuld lastbil (ca. . 20–25 MT) til listepris, ordrer på flere lastbiler med 2-5 % rabat og årlige kontrakter med større rabatter knyttet til volumenforpligtelser.
🔹 Incoterms: FOB, CIF, DDP og hvad de betyder for FeV-købere
Ferrovanadium er en tæt last af høj værdi. Valget afincotermflytter risiko, omkostninger og kontrol mellem køber og sælger på meningsfulde måder.
| Incoterm | Risikooverførselspunkt | Hvem betaler fragt | Hvem betaler told | Bedst til |
|---|---|---|---|---|
| FOB(f.eks. FOB Shanghai) | Når gods passerer skibsskinnen | Køber | Køber | Købere med fragtforhold; omkostningsgennemsigtighed |
| CFR(f.eks. CFR Rotterdam) | Når gods passerer skibsskinnen | Sælger | Køber | Købere, der ønsker sælgerstyret søfragt |
| CIF(f.eks. CIF Baltimore) | Når gods passerer skibsskinnen | Sælger (+ forsikring) | Køber | Købere søger fragt + søforsikring bundt |
| DDP(f.eks. DDP Pittsburgh) | Købers navngivne destination | Sælger | Sælger | Købere, der ønsker nøglefærdig levering; højeste bekvemmelighed |
| EXW(f.eks. EXW Panzhihua) | Sælgers lokaler | Køber | Køber | Store indkøbere med egen logistik; laveste citat |
Praktisk Incoterm vejledning
FOBer standarden for kinesisk eksport. Det giver køberen kontrol over forsendelsen og muligheden for at udpege deres foretrukne fartøj eller konsolidere lasten. Ulempen: Køberen bærer al fragt-, forsikrings- og losningsrisiko fra oprindelseshavnen.
CIFer populær hos mindre købere, der mangler fragtborde. Sælgeren sørger for søtransport og søforsikring, men køberen fortolder stadig og betaler importafgift. For ferrovanadium, der kommer ind i USA, kan CIF forenkle indkøb - men verificere, at sælgers forsikring dækker den fulde lastværdi, da FeV er en tyveri-attraktiv vare.
DDPer den mest hands-off for købere, men har den højeste noterede pris, fordi sælgeren skal estimere og forudbetale told, indenlandsk fragt og clearinggebyrer. DDP-tilbud fra kinesiske leverandører til amerikanske indlandsstationer kan have en præmie på 15-25 % i forhold til FOB, hvilket afspejler usikkerhed i told- og lastbilomkostninger.
🔹 Købers tjekliste: Sådan sammenlignes FeV-tilbud
Når du modtager to eller flere ferrovanadium-tilbud, skal du gennemgå denne tjekliste, før du underskriver.
Normaliser for vanadiumindhold
Et FeV60-tilbud til 18.000 USD/MT og et FeV50-tilbud til 15.000 USD/MT er ikke, hvad de ser ud til. Divider med indeholdt V%: FeV60 giver US$300/kg V; FeV50 giver 300 USD/kg V. I dette tilfælde er de tilsvarende. Hvis man afviger med mere end 5%, graves dybere.
Bekræft karakterklassifikationen (A vs B)
FeV50-A og FeV50-B har samme vanadiumsortiment, men meget forskellige urenhedslofter. En "B"-kvalitet med 3 % rabat kan være ubrugelig, hvis din smeltespecifikation begrænser kulstof til 0,50 % eller fosfor til 0,08 %.
Bekræft partikelstørrelse og emballage
Standard klumpstørrelse er 10–50 mm. Pulver eller brugerdefinerede størrelser (f.eks. 5-15 mm) kan medføre et tillæg. Emballage er typisk 250 kg ståltromler; poser eller bulk optioner kan være billigere, men risikerer oxidation eller kontaminering.
Anmod om mølletestcertifikat (MTC) prøve
Velrenommerede leverandører leverer MTC'er, der viser faktiske V-, C-, Si-, P-, S- og Al-værdier fra varmen. Krydstjek mod karakterspecifikationen ovenfor. Hvis MTC mangler eller viser værdier nær gradgrænser, skal du anmode om en inspektion før forsendelse.
Kortlæg de samlede landede omkostninger
For hvert tilbud skal du bygge en landprismodel: legeringspris + søfragt + forsikring + importafgift + havnehåndtering + indlandstransport + inspektion. Et lavt FOB-tilbud med dyr fragt kan tabe til et højere CIF-tilbud.
Tjek leveringspålidelighed Track Record
Ferrovanadiumforsyningen er koncentreret i en håndfuld regioner. Spørg efter referencer, kontroller læssehavnens ydeevne, og bekræft leverandørens eksportlicensstatus. Forsinkelser fra miljøinspektioner eller energikontrol i Sichuan har forstyrret forsendelser i Q2-Q3 i de seneste år.
Afklar betalingsbetingelser
Standardvilkår for nye relationer: 30 % TT-forskud, 70 % mod kopi af B/L. For etablerede købere kan L/C ved syne eller 60-dages åben konto være til forhandling. VRFB-relateret efterspørgsel har strammet leverandørkreditvilligheden - forvent strengere vilkår i 2026.
🔹 Snapshot af referencepris (juni 2026)
| Region / Grundlag | FeV50 spot (USD/MT) | FeV80 Spot (USD/MT estimeret) | Noter |
|---|---|---|---|
| Kina eks-Shanghai | 12,550 | ~28,000–32,000 | Indenlandsk handlet pris; moms ekskl. for eksport |
| USA eks-lager Pittsburgh | 43,250 | ~75,000–85,000 | Premium marked; eksponering for antidumpingtold |
| Holland ex-Rotterdam | 27,585 | ~50,000–55,000 | europæisk benchmark; energitakstpåvirkning |
| Indien indenlandsk | 14,613 | ~30,000–35,000 | Importafhængig; volatil valutapåvirkning |
Kilder: ChemAnalyst (juni 2026), PriceWatch Q2 2026-gennemgang, SpecForge/INN H1 2026-analyse. FeV80-estimater stammer fra V-indholdsmultipler og regionale præmiespreads.
❓ Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen mellem FeV50-A og FeV50-B?
Begge kvaliteter indeholder 48-55 % vanadium, men FeV50-A har strammere urenhedsgrænser: kulstof Mindre end eller lig med 0,40 % (vs. 0,60 %), fosfor Mindre end eller lig med 0,06 % (mod 0,10 %) og svovl Mindre end eller lig med 0,04 % (vs. 0 %). FeV50-A foretrækkes til armeringsjern og HSLA-stål af høj kvalitet, hvor svejsbarhed og sejhed er afgørende. FeV50-B er acceptabel til generelle strukturelle applikationer, hvor specifikationerne er mindre stringente.
Hvorfor koster FeV80 så meget mere end FeV50?
FeV80 indeholder 78-82% vanadium mod 48-55% i FeV50, så den indre metalværdi er højere. Derudover kræver FeV80 et V₂O₅-råmateriale med højere renhed og strammere proceskontrol for at opnå kulstof mindre end eller lig med 0,15% og fosfor mindre end eller lig med 0,05%. Markedet for FeV80 er også mindre og mere specialiseret (luftfart, værktøjsstål), hvilket reducerer stordriftsfordele.
Skal jeg købe FOB eller CIF?
Vælg FOB, hvis du har fragtforhold, ønsker omkostningsgennemsigtighed eller planlægger at konsolidere flere laster. Vælg CIF, hvis du foretrækker, at sælgeren administrerer søfragt og søforsikring. For ferrovanadium er CIF almindeligt for købere uden dedikerede fragtborde; FOB er standard for handlende og store møller med forsendelseskontrakter.
Hvordan verificerer jeg en ferrovanadiumleverandørs kvalitetskrav?
Anmod om et mølletestcertifikat (MTC) fra en nylig varme, krydstjek værdierne mod GB/T 4139-2012 eller ISO 5451:1980, og overvej tredjepartsinspektion (SGS, CCIC eller Bureau Veritas) før forsendelse. For førstegangsordrer er en prøve før forsendelse sendt til dit eget laboratorium den sikreste tilgang.
Hvilke betalingsbetingelser er normale for ferrovanadium?
For nye købere er 30% TT-forskud plus 70% mod kopi af B/L standard. Etablerede relationer kan forhandle L/C ved syne eller 60-dages åben konto. Siden 2025-2026 stramning af udbuddet har nogle kinesiske leverandører skiftet til strengere vilkår eller kortere kreditperioder - især for små ordrer.
Hvor lang tid tager leveringen typisk?
Eks-Kina FOB-leveringsfrister: 2-4 uger for spotordrer (med forbehold for portkø), 4-6 uger for kontraktordrer med tilpassede specifikationer. CIF til Europa tilføjer 25-35 dage havtid; CIF til den amerikanske østkyst tilføjer 30-40 dage. DDP indenlandsk levering kan strække sig til 8-12 uger afhængigt af toldbehandling og indlandstransport.
📩 Anmod om dit Ferro Vanadium-tilbud
Fortæl os din karakter (FeV40/50/60/80), mængde, destination og foretrukne incoterm. Vi returnerer et fast tilbud med MTC-prøve, leveringsplan og betalingsbetingelser inden for 24 timer. For årlige kontrakter tilbyder vi også formelpriser knyttet til offentliggjorte V₂O₅-benchmarks.Kontakt os nuat låse din forsyning.
Populære tags: ferro vanadium pris & tilbud reference, Kina ferro vanadium pris & tilbud reference producenter, leverandører


