Vanadium Pentoxide Markedsrapport 2026: Udbud, efterspørgsel og balancen, der ikke stemmer overens

Sep 07, 2026 Læg en besked

Vanadium Pentoxide Markedsrapport 2026: Udbud, efterspørgsel og balancen, der ikke stemmer overens

Opdateret 7. september 2026 · Bygget fra USGS MCS 2026, The Metalnomist juni 2026 forbrugsdata, Vanitec, FerroAlloyNet og worldsteel · 15 spørgsmål besvaret nederst på siden.

Det korte svar

Kina forbruges125.900 tons V2O5tilsvarendei 2025, en stigning på 6,1 %, og produceret163.900 tonsmod277.600 tonsaf installeret kapacitet. Den strukturelle historie er efterspørgselsmixet:stål faldt fra 87,9 % af kinesisk vanadiumforbrug i 2021 til 70,9 % i 2025, mens energilagring gik fra 4 % til 20 %. Forsyningshistorien er det modsatte af, hvad et kapacitetstal antyder -, at 59 % udnyttelsesgrad ikke er ledige anlæg, der venter på pris, det er anlæg, der venter på malm. Vores arbejdsbalance for 2026 viser stadig Kina nominelt længe med omkring 20.000 tons før eksport, hvilket er det tal, som underskudsfortællingen skal bortforklare.

 

Efterspørgselsmixet vendte på fire år

For fire år siden var vanadium et ståladditiv med en lille kemisk virksomhed tilknyttet. Det er nu et ståltilsætningsstof med en virkelig stor og hurtigtvoksende-opbevaringsvirksomhed tilknyttet, og det ændrer, hvem der fastsætter marginalprisen.

Kinesisk vanadiumefterspørgsel efter sektor, andel af det samlede antal, 2021 versus 2025
Sektor 2021 andel 2025 andel 2025 bind, t V2O5e
Stål 87.9% 70.9% ~89,300
Energilagring 4% 20% ~25,200
Kemikalier og katalysatorer - ~5% ~6,500
Andet, herunder titanium og LFP - ~4% ~4,900
Total - 100% 125,900

Sektorvolumener for stål, kemikalier og lager er som rapporteret af The Metalnomist i juni 2026; residualet er vores aritmetik, ikke et offentliggjort tal, og skal læses som sådan.

Det, der betyder noget ved den tabel, er ikke procenterne, men adfærden hos køberne bag dem. En stålkøber køber ugentligt i udbud mod en ordrebog i armeringsjern eller legeret stål og betaler ikke over, hvad stålprisen understøtter. En lagerkøber køber i klumper forud for et projekt og er langt mindre pris-følsom pr. enhed, fordi vanadium er en lille del af en stor kapitalomkostning, og elektrolytten kan genvindes ved endt levetid. Når det marginale ton bevæger sig fra den første køber til den anden, holder prisen op med at spore stålmargener. I 2026 er denne overgang i gang, men ikke afsluttet.

 

Udbud: 277.600 tons kapacitet, 163.900 tons output

En udnyttelsesgrad på 59 % i enhver branche inviterer til den konklusion, at højere priser vil bringe resten online hurtigt. I vanadium vil de ikke, og årsagen er værd at forstå ordentligt, fordi det driver hver forsyningsprognose.

Kinesisk vanadiumforsyning ad rute, 2025
Rute 2025 output, t Ændring i 2024 Hvad begrænser det
Vanadiumslagge, fra titanomagnetit 141,300 stort set fladt Malmtilgængelighed, ikke stegekapacitet
Sekundære, brugte katalysatorer og rester 15,100 +1,900 Tilgængelighed af foder; co-produktøkonomi med Mo og W
Stenkul 7,600 −2,600 Pris; hele ruten er tabsgivende-
Total 163,900 −900 -

Slageruten er et malmproblem

Vanadium udvindes ikke for vanadium. I Kina kører den dominerende kædevanadium titanomagnetit → højovn → vanadium-bærende varmt metal → konverterslagge → ristning og udvaskning → V2O5. Vanadium er en passager i en ståloperation, hvilket betyder, at dens volumen er styret af beslutninger om jernfremstilling, der træffes af helt andre årsager. Da Panzhihua-områdets magnetitforsyning blev strammet, var den rapporterede konsekvens en nedskæring af4.500–5.000 tons V2O5tilsvarendei 2026 - ikke fordi nogen valgte at lave mindre vanadium, men fordi der var mindre malm at blæse.

I modsætning hertil gennemførte Qinhuangdao Baigong en 10.000 t/år V2O5linje i begyndelsen af ​​2026 og er vejledende til omkring 5.000 t for året. Tilføj en ny linje, træk en malmmangel fra, og nettet er tæt på nul. Det er karakteren af ​​denne udbudsside: trinvise ændringer, der annullerer.

Stenkul er svingruten, der holdt op med at svinge

Stenkul - en lav-vanadium-bærende sort skifer - plejede at være den pris-relevante del af kinesisk forsyning. Det er det ikke mere. Produktionen faldt til 7.600 t i 2025, og i 2026 kørte en enkelt stor producent stadig, kl.100-120 tons om månedenaf ammoniummetavanadat på en V2O5-ækvivalent grundlag. En Shaanxi-operation med en kapacitet på 300-350 t/måned er blevet suspenderet siden begyndelsen af ​​2026 på grund af sikkerhedsproblemer.

Tallet, der burde afslutte debatten: Da flagepriserne nåede omkring 110.000 RMB/t i 2023, nåede stenkulsproduktionen omkring 11.000 t. Det var udbudssvaret til en god pris. Det er mindre end 7% af den kinesiske produktion. Enhver, der modellerer en robust forsyningskurve for vanadium, modellerer noget, der ikke har eksisteret i årevis.

Sekundær forsyning kører på molybdæn

Genvinding fra brugte katalysatorer, raffinaderierester og aluminiumoxidbiprodukter steg til 15.100 t i 2025, en stigning på 1.900 t, hvoraf omkring 6.700 t kom fra aluminiumoxid ved-produktgenvinding. Stigningen skete på trods af svage vanadiumpriser, fordi de samme foderstoffer bærermolybdæn og wolfram, og de var stærke nok til at holde kredsløbene kørende. Vanadium kom ud, uanset om vanadium ville have det eller ej.

Dette er det tilbagevendende tema, og det er værd at sige en enkelt gang:næsten ingen i denne industri producerer vanadium, fordi vanadiumprisen steg. De producerer stål eller aluminiumoxid, eller de genvinder molybdæn, og vanadium ankommer som en konsekvens. Derfor er udbuddet uelastisk i begge retninger.

 

Et krydstjek,-der er værd at gøre

To målesystemer, bygget af forskellige organisationer til forskellige formål, kan fås til at tale med hinanden. Det er et nyttigt fornuftstjek på, om de kinesiske tal i det store og hele er troværdige.

System et.USGS sætter 2025 kinesisk mineproduktion til 82.000 t indeholdt vanadium.

System to.Kinesisk vanadiumproduktion på 163.900 t i 2025, hvoraf 15.100 t var sekundært. Primær output er derfor 148.800 t på en V2O5-ækvivalent grundlag. Konvertering ved 56,01 % vanadium efter masse: 148.800 × 0.5601 =83.300 t indeholdt vanadium.

De to tal adskiller sig med 1,6 %. Den ene er en geologisk undersøgelses skøn over mineproduktionen; den anden er en industritælling af produceret oxid minus genbrugsfoder. De var aldrig designet til at forene, og de lander inden for to procent af hinanden. Når det sker, er de underliggende data sandsynligvis sunde, og uenighederne mellem analytikere handler om fortolkning frem for fakta.

 

En fungerende 2026 balance

Vi skal vise vores regnestykke og derefter forklare, hvorfor vi ikke helt tror på det. Det virker mere nyttigt end et sikkert enkelt nummer.

Vejledende kinesisk vanadiumbalance, 2026, tons V2O5-ækvivalent
Linje 2025 faktisk 2026 skøn Basis
Efterspørgsel efter stål 89,300 92,000–95,000 Brancheprognose, +3.000 til 6.000 t
Energilagringsbehov ~25,200 32,000–40,000 4–5 GWh af VRFB-anlæg
Kemikalier og katalysatorer 6,500 ~7,000 Prognose, +500 t eller 7,7 %
LFP katodetilsætning ~1,000 2,000–2,500 Prognose, +100 til 150 %
Titanium og andet ~3,900 ~3,500 Titanium ned omkring 400 t
Samlet efterspørgsel 125,900 ~136,500–148,000 Summen af ​​ovenstående
Samlet udbud 163,900 ~155,000–160,000 +5.000 ny linje, -4.750 feed, -6.100 stenkul
Tilsyneladende balance +38,000 +7.000 til +23.000 Før eksport og lagerændring

Linjerne mærket "estimat" er vores, samlet ud fra offentliggjorte sektorprognoser. 2025 "faktiske" kolonnen er rapporterede data, undtagen hvor markeret med en tilde.

Tre forbehold, og de betyder mere end totalerne.

Først,de to kolonner er muligvis ikke i de samme enheder. "Output" i kinesisk industri rapportering tæller vanadium produkter; "forbrug" tæller V2O5tilsvarende. Hvis outputtallet inkluderer materiale, der senere konverteres og tælles igen, forvrænges sammenligningen. Det formoder vi ikke, men vi har ikke kunnet bevise det, og det vil vi hellere sige.

Anden,Kina eksporterer vanadium, i oxid, FeV, VN og kemiske former. Et indenlandsk overskud er ikke et globalt overskud. Forskellen på 38.000 t i 2025 er det, der forlod landet eller gik på lager, og ingen af ​​tallene offentliggøres med en frekvens, vi ville stole på. Bekræft aktuelle eksportmængder og eventuelle licenskrav mod tolddata og en mægler - dette er ikke et område, hvor sidste års tal kan overføres.

Tredje,elektrolytbeholdning er usynlig i denne tabel. Kinesisk elektrolytprojektkapacitet blev rapporteret over 4,5 millioner kubikmeter om året fra maj 2026. Anlæg i den skala har et arbejdslager, der aldrig vises i en forbrugsstatistik, før et projekt er idriftsat. Hvis en meningsfuld del af 2026-lagernummeret er tank-påfyldning i stedet for installeret kapacitet, trækkes efterspørgslen fremad, og balancen er strammere end tabellen antyder i 2026 og løsere i 2027.

 

Koncentrationsproblemet, anført uden dramatik

Kina holdt68,8% af den globale vanadiumkapacitet og 72,4% af den globale produktioni 2025. USGS sætter verdensmineproduktionen i 2025 til 110.000 t indeholdt vanadium, ned fra 118.000 t i 2024, hvor faldet hovedsageligt tilskrives miljøbestemmelser, energikontrol og lange projektgennemløbstider - koncentreret i Sichuans{8} Bælte, som er domineret af Sichuans{8} Panzhi-bælte. af integrerede producenter.

Inden for Kina indsnævres billedet igen: slaggeruten går gennem et lille antal planter, og en af ​​dem, der ikke producerer, er en markedsbegivenhed. I 2025 producerede Xinjiang Da'an og Yunnan Yukun slet ikke og fjernede omkring 8.000 t tilsammen; Chengsteel, Desheng og Dagang hævede produktionen med omkring 15 % og opvejede det meste.

For en køber uden for Kina er dette hele risikobilledet. Ikke geologi - USGS rapporterer verdensreserver i titusinder af millioner tons mod en årlig produktion på omkring 110.000 t, så der er ingen knaphed på sten. Risikoen er, at et lille antal anlæg, underlagt ét lands miljø- og energipolitik, sætter prisen for alle.

 

Politiske signaler, der faktisk flyttede efterspørgslen

To 2026-mål er værd at vide, fordi de er den slags ting, der flytter tonnage mere end priskommentarer gør.

  • Prissætning for generations-sidekapacitet, 30. januar 2026.Kinas Nationale Udviklings- og Reformkommission og National Energy Administration udsendte en meddelelse om forbedring af prismekanismen for produktions-sidekapacitet. Det belønner varighed, som netop er den egenskab, flow-batterier har, og lithium ikke har. Dette er den vigtigste politiske grund til, at lagernummeret er, hvor det er.
  • Regler for armeringsjernsproduktionstilladelse, 1. april 2026.Strammere licenser og udvidet kvalitetssporbarhed for konstruktionsarmeringsjern burde øge andelen af ​​vanadium-nitrogen mikro-legeret varmt-varmt produkt. Kombineret med de strengere armeringsjernsstandarder, der blev indført i 2025, er dette grunden til, at kinesisk vanadiumintensitet pr. ton råstål steg til51 g vanadiummetalækvivalent i 2025 fra 48 g i 2024selv da armeringsjernsproduktionen faldt.

En modvægt: Kinesisk armeringsjernsproduktion faldt 4,5 % til 186,3 Mt i 2025, og VN-forbruget faldt med det, et fald på 3,8 % til 36.690 t. FeV50-ækvivalent forbrug gik den anden vej, en stigning på 10,4 % til omkring 39.985 t, båret af maskiner, energi, skibsbygning, biler og jernbaner - bilproduktionen nåede 34.778 mio. enheder i 2025, en stigning på 9,8 %, en stigning på 9,8 % i civil skibsbygning, 52 %, 52 %. gravemaskineydelse 379.643 enheder, en stigning på 17%. Sammensætningen af ​​stålefterspørgslen ændrer sig, ikke kun dens volumen.

 

Hvor vi er uenige i konsensus

Den populære indramning er, at vanadium er det næste lithium. Vi mener ikke, at tonnagen understøtter det, og det vil vi hellere sige end at gentage det. Global vanadiummineproduktion er omkring 110.000 t indeholdt metal om året; produktionen af ​​lithiumcarbonat-ækvivalenter måles i millioner af tons. Et metal, hvis hele årlige produktion ville passe i et par dusin bulkskibe, får ikke en efterspørgselskurve af lithium-stil. Hvad det kan få, er et virkelig stramt, strukturelt anderledes marked, hvor et efterspørgselssegment på 20 % vokser med 30 % om året og flytter prisen meget. Det er forskellige ting, og sammenblanding af dem er, hvordan folk ender med at holde lager på det forkerte tidspunkt.

Vi vil også lægge vægt på det skeptiske synspunkt fra lande uden for Kina. Amy Bennett fra Fastmarkets, citeret af Investing News Network i august 2026, sagde, at vanadium "begynder at tabe i denne samtale" på vestlige lagermarkeder, da LFP-kemi tager sektoren, og at flowbatterier ikke længere diskuteres så meget, som de var. Hvis lagerhistorien overvejende forbliver kinesisk, er dens evne til at løfte en globalt handlet oxidpris mere begrænset, end de overordnede vækstrater antyder.

Hvad ville ændre vores læsning.Vedvarende VN-producenttab - i øjeblikket 2.474 RMB/t -, hvilket fører til synlige rentenedsættelser-; bekræftelse af, at Panzhihua-fodertætheden bliver dybere snarere end sæsonbestemt; eller elektrolytanlæg fortsætter med at købe oxid, mens installationerne halter. Enhver af disse forvandler hurtigt et nominelt overskud til et rigtigt. Vi sporer dem ugentligt påsiden med prisudvikling.

spørgsmål om vanadiummarkedet

Hvor meget vanadium forbruger Kina?

125.900 t V2O5tilsvarende i 2025, en stigning på 6,1% fra 2024. Stål tog 70,9%, et fald fra 87,9% i 2021; energilagring tog 20 %, op fra 4 %.

 

Hvor meget producerer Kina?

163.900 t i 2025 mod 277.600 t kapacitet, ca. 59% udnyttelse. USGS rapporterer kinesisk mineproduktion på 82.000 t indeholdt vanadium for samme år.

 

Hvorfor er udnyttelsen kun 59%?

Råmateriale, ikke plante. Panzhihua-magnetitforsyningen er rapporteret tæt nok til at skære 4.500-5.000 t V2O5tilsvarende i 2026. Stegekapacitet findes; malmen til at fodre den er begrænsningen.

 

Hvor stor en del af verdens udbud er kinesisk?

Omkring 72,4% af produktionen og 68,8% af kapaciteten i 2025 på The Metalnomists tal. USGS har Kina på 82.000 t af 110.000 t verdensmineproduktion.

 

Er markedet i overskud eller underskud?

På offentliggjorte kinesiske tal, stadig nominelt lange: vores estimat for 2026 giver et overskud på omkring 7.000-23.000 t før eksport og lagerændringer. Underskudssagen afhænger af, at eksporten og elektrolytbeholdningen absorberer dette.

 

Hvor meget V2O5 bruger lagerplads?

32.000–40.000 t V2O5svarende til 4-5 GWh af 2026 kinesiske installationer, ifølge The Metalnomist. Vanitec projekterer 35.000–40.000 t mod en kumulativ kapacitet på over 8 GWh.

 

Hvad skete der med stenkulsvanadium?

Produktionen faldt til 7.600 t i 2025 og holdt op med at reagere på prisen. En stor producent forblev i 2026 på 100-120 t/måned; et Shaanxi-anlæg på 300-350 t/måned har været lukket siden begyndelsen af ​​2026.

 

Hvor meget kommer fra genbrug?

15.100 t i 2025, en stigning på 1.900 t, inklusive omkring 6.700 t fra aluminiumoxid ved-produktgenvinding. Stærke molybdæn- og wolframpriser holdt kredsløbene kørende.

 

Hvilket land har de største reserver?

Reserver er ikke den bindende begrænsning. Verdensreserverne løber op i titusindvis af millioner tons mod en årlig mineproduktion i nærheden af ​​110.000 t. Forarbejdningskapacitet, foderadgang og økonomi sætter prisen, ikke geologien.

 

Hvilken politik understøtter efterspørgslen i Kina?

NDRC- og NEA-meddelelsen den 30. januar 2026 om prissætning af produktions-sidekapacitet, som favoriserer lang-opbevaring, og reglerne for armeringsjernsproduktionslicens med virkning fra 1. april 2026.

 

Er vanadium et kritisk mineral?

Det optræder på flere nationale kritiske og strategiske minerallister, men listerne ændrer sig. Tjek den aktuelle liste i din egen jurisdiktion i stedet for at stole på en sekundær kilde.

 

Kilder brugt på denne side

Metalnomen,Kinas vanadiumforbrug forventes at stige i 2026, efterhånden som VRFB-efterspørgslen accelererer, 21. juni 2026 (2025 forbrug på 125.900 t V2O5e og sektoraktier; 2026 sektor prognoser; kapacitet, output og ruteopdeling; stenkul og sekundære forsyninger; Panzhihua foder; Qinhuangdao Baigong). USGS,Mineralråvareoversigter 2026, kapitlet om vanadium (verden og kinesisk mineproduktion 2023-2025; reserver; fravær af en byttekontrakt). Investeringsnyhedsnetværk,Vanadium-markedstendenser: H1 2026 gennemgang og prognoseaugust 2026, inklusive Fastmarkets-interviewet med Amy Bennett og worldsteel april 2026 outlook. Vanitec rapporterer om kinesisk VRFB-kapacitet og elektrolytprojektkapacitet, 2026. FerroAlloyNet / vanadiumprice.com, Kinas ferrovanadium- og VN-resultatstatistik, september 2026. Støkiometrisk konvertering: V2O5er 56,01 vægtprocent vanadium. Balanceestimater-er vores egen aritmetik fra de nævnte sektorprognoser og er mærket som sådan; de er ikke offentliggjorte officielle tal og bør ikke bruges som erstatning for en licenseret markedsundersøgelse.